مهندسی داده

 

هر جای پای داده در میان است، مهندسی داده وجود دارد. در دنیایی به سر می‌بریم که داده‌ ها را می‌توانیم در همه جا ببینیم؛ برای همین است که مهندسی داده به وجود آمد تا به صورت متمرکز بر روی ذخیره، انتقال یا تبدیل داده ها کار کند.

از زمانی‌که داده‌ها برای کسب و کارها اهمیت پیدا کردند، مهندسان داده رفته‌رفته جایگاه خودشان را پیدا کردند و کسب‌وکارها به ضرورت حضور این مهندسان در کسب‌وکارشان پی بردند.

 

وقتی پای مهندس داده در میان است

کار یک مهندس، در ابتدای امر طراحی و پس از آن، ساختن است. حال مهندس داده وظیفه خود می‌داند که روال و روندی را طراحی کند تا بشود داده‌ ها را ذخیره و تبدیل کرد و انتقال داد تا وقتی این داده‌ها به دست افراد دیگر می‌رسد به‌طور‌کامل آماده باشد و بتوان از آن‌ها استفاده کرد. در اصل مهندسان داده با طراحی روند به کاربردی کردن داده‌ها می‌پردازند.

 

چرا مهندسی داده؟

این روزها در کسب‌وکارها حجم زیادی از داده‌ها در حال تولید است؛ گاهی پیچیده شدن داده‌ها، کار را سخت می‌کند. دانشمندان داده، داده‌ها را ساماندهی می‌کنند تا بتوانند از آن سردربیاورند. اینجاست که سروکله یک مهندس داده بایستی پیدا شود که ابتدا دانشمندان را مطمئن کند که داده‌ها، با کیفیت هستند، امنیت لازم را دارند و کاربردی هستند و سپس الگوها و روندهایی را تعریف کند که تحلیل داده با استفاده از آن‌ها، آسان‌تر انجام شود.

مهندس داده با مدل کردن داده این اطمینان را به دانشمندان داده می‌دهد که داده ها، معتبر و با ارزش هستند. به‌عبارت‌دیگر، مهندس داده پایه موفقیت پروژه داده و گام‌های بعدی دانشمندان داده را می‌گذارد تا از دوباره‌کاری و هدررفت منابع مالی و زمانی جلوگیری کند.

وظایف یک مهندس داده

یک مهندس داده با توجه به کار تخصصی که انجام می‌دهد وظایفی دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

  • جریان داده

مهندس داده باید این اطمینان را ایجاد کند که جریان داده به درستی تعریف شده است؛ یعنی داده به شکل قابل اعتماد به سیستم ورود می‌کند، تغییرات به درستی بر روی آن انجام می‌شود و در جای درستی ذخیره می‌شود. حساسیت این کار بسیار بالاست و بایستی کار توسط مهندسان داده ماهر، آموزش‌دیده و با تجربه انجام شود.

  • قابل استفاده کردن داده

پس از آنکه داده، جریان خود را به درستی طی کرد، اکنون وظیفه مهندس داده است که با مدل سازی، به قابل استفاده شدن داده ها کمک کند. برای مثال داده‌های تکراری را حذف کند تا داده‌ های یکنواخت‌تری را فراهم کند.

 

مهندس داده به کسب‌وکار شما چه کمکی می‌کند؟

یک مهندس داده به شما تضمین می‌دهد که هیچ داده‌ای از چشم شما پنهان نمی‌ماند، تمام داده‌ها به درستی دریافت می‌شوند، در جای درستی ذخیره می‌شوند و در اولین فرصت در دسترس دانشمندان و تحلیل گران داده قرار می‌گیرد. مهندس داده همانند یک مهندس ساختمان، پی بنا یا شالوده را برای دانشمندان و تحلیل گران داده می‌گذارد و آن‌ها را از سردرگمی رها می‌کند. با وجود مهندس داده، آن‌ها خیالشان راحت است که نیاز نیست داده را از منبعی به منبعی دیگر انتقال دهند و فقط بایستی تمرکزشان را بر روی حل مسائل و مشکلات تحلیلی بگذارند.

صرفه‌جویی‌هایی که یک مهندس داده می‌تواند برای کسب‌وکار رقم بزند، آنقدر زیاد است که صاحبان کسب‌وکارها را مجاب می‌کند که حضور یک مهندس داده تا چه اندازه می‌تواند به افزایش بهره‌وری کمک کند.

 

درخواست مشاوره از مهندس داده

در این بخش سعی کردیم شما را با مهندسی داده، وظایف آن و دستاوردی که یک مهندس داده می‌تواند برای کسب‌وکارتان رقم بزند، آشنا کنیم. اگر زمان آن فرارسیده است که فردی متخصص در کنار تیم شما قرار گیرد که راه‌حل‌های تضمینی برای افزایش دقت، صحت و اعتبار داده‌های کسب‌وکارتان به شما بدهد تا در زمان و منابع مالی‌تان صرفه‌جویی شود، می‌توانید با تکمیل فرم درخواست مشاوره از یک مهندس داده کمک بگیرید.